perspektywyTechnicy mechanicy z ZSLiT najlepsi w kraju.

     Zespół Szkół Licealnych i Technicznych po raz kolejny znalazł się w prestiżowym zestawieniu najlepszych techników w kraju PERSPEKTYWY 2016. Ranking ten wymienia wyróżniające się w Polsce szkoły ponadgimnazjalne, grupując je w kilku kategoriach.
     Największy sukces odnotowaliśmy w kategorii Ogólnopolski ranking zawodów, w którym technicy mechanicy z naszej szkoły okazali się najlepsi w całym kraju zajmując 1 miejsce. Ten rewelacyjny wynik jest efektem wytężonej pracy uczniów i przede wszystkim nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy bardzo dobrze przygotowali przyszłych techników mechaników do egzaminów zawodowych. Należy  podkreślić, że, nauczyciele tego zawodu, panowie mgr inż. Dariusz Kotlenga i mgr inż. Grzegorz Schreiber to też absolwenci naszego technikum mechanicznego.
    ZSLiT również jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna z powiatu tucholskiego znalazła się wśród najlepszych  w Polsce szkół w kategorii Ranking egzaminów zawodowych zajmując 115 pozycję.

 


 

 

„Antymina” - Profilaktyka z Pasją

antymina 05

„ Nie daj się wysterować na minę.”

   W piątek 12 października 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „Antyminie”- artystycznym programie profilaktycznym. Podczas trwającego 100 minut spotkania młodzież dowiedziała się o zagrożeniach jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki oraz inne używki. W przyswojeniu tych wiadomości pomogła uczniom muzyka hip-hopowa prezentowana przez artystów, wśród których był znany tucholskiej publiczności ( tucholanin) Mirek Kolczyk „Kolah”. Oprócz muzyki trafiającej w gusta młodzieży, ciekawą, aczkolwiek rzadko spotykaną formą przekazu był autentyzm artystów prezentujących żywe świadectwo prawdziwych i  dołujących przeżyć z obszaru  uzależnień. Członkowie zespołu podzielili się z młodzieżą gorzkimi doświadczeniami z kontaktów z dragami, trawką, wódą. Otwarcie też ujawnili skutki swoich uzależnień - upadek moralny, pobyt na leczeniu odwykowym, więzienie, bezdomność. Lider zespołu powiedział, że: „wejście w pewne rzeczy, nawet jeśli chcesz się dobrze zabawić, a nie uzależnić, jest jak wejście na pole minowe. Zanim się człowiek spodziewa to może wejść na minę, która rozwali jego życie….”. Te słowa wypowiedziane ku przestrodze młodym ludziom, wywarły wielkie wrażenie na słuchaczach. Na sali sportowej panowało skupienie, uważność, wręcz zainteresowanie treściami profilaktycznymi, które metodycznie sączyli młodzieży poszczególni członkowie zespołu. Po minach i komentarzach ludzi wychodzących z sali można było wysnuć przypuszczenie, że „nie dadzą się wysterować na minę - podejmą antyminę”.

Galeria zdjęć z programu

Wręczenie certyfikatów ECDL PROFILE dla uczniów ZSLiT

ecdl certyfikatWręczenie certyfikatów ECDL PROFILE dla uczniów ZSLiT

   W dniu 22 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej w Tucholi przy ul. Świeckiej 89a podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego Koordynator Regionalny ECDL na województwo kujawsko-pomorskie dokonał uroczystego wręczenia certyfikatów ECDL PROFILE dla uczniów, którzy w ramach projektu „Szkoła Zawodowców” oraz programu „Klasa z ECDL” realizowali rozszerzony o elementy syllabusów ECDL program nauczania z informatyki, a następnie przystąpili do egzaminów. Przygotowaniem uczniów do uzyskania certyfikatów zajmował się Pan Sławomir Kryś.

zobacz na stronie ECDL

Drużyna PCK z ZSLiT druga w powiecie

pckDrużyna  PCK z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych druga w powiecie

   Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK to ważny element szerzenia idei niesienia pomocy poszkodowanym.  Organizowane  są co roku zgodnie   z regulaminem  uchwalonym przez Zarząd Główny PCK. Startują w nich drużyny złożone z uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników jest udzielenie pierwszej pomocy w zainscenizowanych wypadkach, rozwiązywanie testów z wiedzy o ruchu czerwonokrzyskim i prawie humanitarnym oraz ze znajomości udzielania pierwszej pomocy.
   W dniu 21.04.2018r w godz. 9.00 – 14.00 na terenie Zespołu Szkół  Ogólnokształcących w Tucholi odbył się etap rejonowy XXVI OGÓLNOPOLSKICH MISTRZOSTW PIERWSZEJ POMOCY POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA.
Honorowy Patronat nad mistrzostwami objęli :

 • Pan Jarosław Katulski –  Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 • Pan Michał Mróz – starosta Powiatu Tucholskiego
 • Pan Tadeusz Kowalski – Burmistrz Tucholi
 • Pan Dariusz Goźliński– Komendant PPSP w Tucholi

        Na starcie stanęły cztery pięcioosobowe drużyny (Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej, Technikum Leśne, Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych, Zespół Szkół Ogólnokształcących). Ich umiejętności oceniali sędziowie – pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz strażacy. Nasz  zespół reprezentowali:

 • Patrycja Piotrowska – kapitan
 • Oliwia Klatecka
 • Sandra Nyłk
 • Patrycja Żuraw
 • Mikołaj Janowic

   O  zwycięstwie  mistrzostw decydowała łączna ilość punktów zdobytych  na 6 stacjach i w dwóch testach  pisemnych.  Podczas bardzo wyrównanej rywalizacji nasza drużyna  zajęła ostatecznie  II miejsce. Drużynę wspierali i przygotowywali: pani Małgorzata Kornaś – opiekun szkolnego koła PCK oraz pan Andrzej Majewski

Od teorii do profesjonalizmu: Dekoracja Stołu Wielkanocnego

dekoracje stolu 1miejsce   Dnia 27 marca 2018 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi odbył się tradycyjny konkurs szkolny: “Od teorii do profesjonalizmu: Dekoracja Stołu Wielkanocnego”.  Celem konkursu jest kultywowanie tradycji polskiej, rozwijanie zdolności i umiejętności uczniów. Konkurs zorganizowano pod kierunkiem Aleksandry Browarskiej przy współudziale Justyny Grzonkowskiej i Grzegorza Knuta.

    W konkursie udział wzięły dwuosobowe zespoły uczniów z Technikum nr 1 uczący się w zawodzie technik organizacji i usług gastronomicznych. W ramach zadania konkursowego uczestnicy przygotowali propozycję menu Śniadania Wielkanocnego, okolicznościową kartę dań, zastawiali stół zgodnie z zasadami obsługi konsumenta oraz stworzyli wielkanocne aranżacje stołu świątecznego.

    Jury w składzie: Katarzyna Gabrych, Anna Czapiewska, Aleksandra Browarska i Grzegorz Knut wyłonili zwycięzców jak następuje:

 • I miejsce: Angelika Pozorska i Klaudia Kędzierska kl 1TŻ, stół nr 4
 • II miejsce: Natalia Łepek i Danka Łącka kl 3TŻ, stół nr 1
 • III miejsce: Natalia Główczewska i Karolina Berendt kl 2 I 3 TŻ, stół nr 3

Wyróżnienia otrzymali: Paulina Landmesser i Mikołaj Szulc kl 3TŻ oraz Remigiusz Kulesza i Szymon Kujawski kl 1TŻ.

Galeria zdjęć

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy Smacznych, Zdrowych Świąt Wielkanocnych!!!